Winne szlaki Kalifornii, czyli Dolina Napa

img_3679

   Będąc przez kilka dni w San Francisco postanowiłam, że chciałabym również odwiedzić winny region  USA, czyli Dolinę Napa, która położona jest około godziny drogi samochodem od San Francisco. Nie jestem znawcą win kalifornijskich, jednak pomyślałam, że oderwanie się od miasta i udanie się w stronę malowniczych, zielonych wzgórz, gdzie każda winnica oferuje degustację win, będzie uzupełnieniem mojego pobytu. Tym bardziej, że nadal wspominam z rozrzewnieniem podążanie winnymi szlakami w Toskanii, w rejonie wzgórz Chianti oraz nad Jeziorem Garda, o czym pisałam w jednym ze swoich ostatnich postów. Tego typu turystyka bardzo mi odpowiada, jest w tym coś ujmującego, radosnego i odprężającego.

   Swój objazd po Dolinie Napa rozpoczęłam wcześnie rano, dzięki czemu udało mi się zdążyć przed tłumem wszystko fotografujących Japończyków. Na samym początku trafiłam do winnicy, która była przepięknie położona i utrzymana. Nie było tam jeszcze z samego rana żywej duszy, obsługa dopiero budziła to miejsce do życia. Niestety nazwy winnicy nie pamiętam.

Poniżej zdjęcia winnicy:

img_3628

img_3629

img_3632

img_3633

   Stwierdziłam, że jak na tak wczesną porę podaruję sobie degustację i ruszam dalej. Po kilku milach trafiłam do mniejszej, bardziej kameralnej winnicy, gdzie ukazał mi się przed oczyma taki oto widok, biała, długa limuzyna z wysiadającą grupa starszych, amerykańskich przyjaciół, którzy roześmiani przyjechali sobie na wycieczkę. W środku budynku zaproponowano mi degustację win na dwie osoby, z talerzem różnorodnych serów w cenie 40 dolarów. Następnie udałam się na lunch do miasteczka Calistoga, gdzie w upalny, kalifornijski dzień można było się poczuć trochę tak jak w scenie z amerykańskiego, idyllicznego serialu Hart Of Dixie. Miłośnicy pewno będą wiedzieli co mam na myśli:) W miasteczku urzekła mnie architektura, domy, z amerykańskimi flagami, wywieszonymi niemal przed każdym budynkiem, domem mieszkalnym, restauracją, czy sklepem.

Calistoga:

IMG_3646.JPG

IMG_3644.JPG

   Następnie udałam się do winnicy Sterling Vineyard. Znajduje się tam jedyna na świecie kolejka na terenie winnicy, która prowadzi na szczyt wzgórza, gdzie mieszczą się budynki z urządzeniami służącymi do produkcji wina, pomieszczeniami do fermentacji i leżakowania. Architektura budynków wzorowana jest na tej, która występuje na greckiej wyspie Mykonos. W ofercie za 30 dolarów od osoby, można degustować wina białe i czerwone, od delikatnego chardonnay po cięższe pinot noir, czy merlot. Centralnym punktem jest duży taras spośród którego rozpościera się piękny widok na okoliczne wzgórza i winnice.

Sterling Vineyard:

IMG_3658.JPG

IMG_3665.JPG

IMG_3676.JPG

   W dobrym humorze:), który był spotęgowany dodatkowymi lampkami od męża, który jako kierowca musiał obejść się smakiem, udaliśmy się do winnicy Castello di Amorosa, która przypomina toskański zamek. Jest tam również oferowana degustacja. Lekko śnięci kalifornijskim słońcem odwiedziliśmy jeszcze bodajże dwie, trzy winnice, które zwiedzaliśmy już resztkami sił. Stamtąd przywiozłam wino Beringer, które niesamowicie przypadło mi do gustu.

Castello di Amorosa:

IMG_3703.JPG

IMG_3678.JPG

IMG_3684.JPG

   Podsumowując swoją winną przygodę, przyznaję, że winna, które najbardziej przypadły mi do gustu to Robert Mondavi, Clos du Val oraz Beringer. W Dolinie Napa spędziłam niezwykle udany dzień. Panuje tam oczywiście zupełnie inny klimat jak we Włoszech, nie ma tam za wielu lokalnych, energicznych mieszkańców. Amerykanie chowają się w cieniu, ustępując miejsca turystom, tak aby mogli w pełni cieszyć się tym regionem i czerpać z niego to co najlepsze. Można na miejscu poczuć trochę ducha amerykańskiej prowincji, kojarzącej się z rozległymi, zadbanymi ranchami, białymi domami oraz przemierzającymi się po głównych drogach charakterystycznymi, dużymi, amerykańskimi ciężarówkami.

IMG_3709.JPG

Zapisz


3 myśli w temacie “Winne szlaki Kalifornii, czyli Dolina Napa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s