Sielankowa architektura San Francisco

   San Francisco to z pewnością jedno z ładniejszych amerykańskich miast. Swój urok zawdzięcza niewątpliwie malowniczemu położeniu na wzgórzach, nad zatoką Francisco Bay oraz wyjątkowej architekturze. Moje pierwsze skojarzenia z San Francisco to hippisi, kosmopolityzm, przesłanie wolności, idylliczne kolory, słońce, zielone skwery i kino. Moje ulubione filmy, których akcja toczy się właśnie tam to: „Wielkie Oczy” Tima Burtona, czy „Blue Jasmine” Woodego Allena z oskarową rolą Cate Blanchet.

Miasto z oddali:

IMG_3798.JPG

   Architekturę San Francisco charakteryzuje obecność kamienic z początku XX wieku, wiktoriańskich domów z  typowymi wykuszami, które położone na wzgórzach, o bardzo często wyróżniających się, kolorowych elewacjach tworzą sielankowy obraz. Cechą charakterystyczną domów San Francisco jest również to, że są stosunkowo wysokie i wąskie oraz posiadają wejście z małą werandą. W San Francisco występują również typowe dla dużych, amerykańskich miast, nowoczesne drapacze chmur, znajdujące się w dzielnicy Financial District. Szczególnie ciekawie prezentują się wieczorem, ponieważ połączenie chłodnego powietrza znad oceanu z gorącym powietrzem znad lądu, powoduje, że  tamtą część miasta spowija mgła. Wierzchołki wieżowców unoszące się nad chmurami to niecodzienny widok. Położenie miasta i nieodłączny wpływ Oceanu Spokojnego powoduje, że występuje tam cała gama innych, lokalnych zjawisk mikroklimatycznych. O tej samej porze dnia aura w jednej części miasta może być zupełnie inna jak w drugiej. Między innymi dzięki klimatowi tworzy się tam niezwykle przyjemny dla oka mix, który czyni to miasto wyjątkowym.

Typowa architektura miasta:

IMG_3626.JPG

IMG_3599.JPG

IMG_3607.JPG

IMG_3611.JPG

IMG_3761.JPG

   W San Francisco  przeszłość miesza się z teraźniejszością, bo pośród starych, intrygujących architektonicznie budynków, można znaleźć nowoczesne, postmodernistyczne wieżowce. Taki eklektyzm sprawia, że pobyt w tym mieście dostarcza wiele estetycznych doznań. Charakterystycznym punktem w San Francisco, które przyciąga rzeszę ciekawskich jest skwer Alamo Square, spośród którego w bliskiej odległości można podziwiać tzw. „Painted Ladies” (Malowane Panie). Painted Ladies są najbardziej znamienitym przykładem typowej dla San Francisco architektury domów w stylu wiktoriańskim, które dzisiaj podobnie jak most Golden Gate są symbolem, wizytówką tego miasta, uwiecznianym na pocztówkach i filmach (Kto oglądał serial „Pełna Chata” będzie wiedział co mam na mysli:):)). Występujące często w tamtejszych okolicach małe witryny sklepowe, znajdujące się w sąsiednich domach, przytulne hotele typu B & B, przywodzą myślami obrazy starych, małych angielskich miasteczek.

   Stojąc na szczycie skweru Alamo Square, można  podziwiać widoczne  w tle  wierzchołki drapaczy chmur, w finansowej części miasta. Przechadzając się ulicami San Francisco byłam pod tak dużym wrażeniem domów szeregowych, które tworzą niezwykłą  mieszaniną kolorów i form, że moich spojrzeń specjalnie nie przyciągały drapacze chmur oraz inne, prominentne budowle tego miasta, jak na przykład  wieża Coit Tower. Na tle innych, amerykańskich miast budynki te wydawały się takie jakieś mało doniosłe. W San Francisco mój zachwyt wzbudzały przede wszystkim domy, położone na szczytach wzgórz, z których roztaczał się urzekający widok na zatokę. Podobała mi się również architektura domów w okolicach popularnej Lombard Street, czyli będącej tamtejszą atrakcją turystyczną ulicą „serpentyną”, obtoczoną przez rzesze fotografujących turystów.

Painted Ladies:

P1070663.JPG

P1070667.JPG

P1070661.JPG

Lombard Street:

P1070680.JPG

P1070673.JPG

P1070678.JPG

p1070683

   San Francisco jest urocze, architektura tego miasta kojarzy mi się trochę ze starą Anglią, której mieszkańcy znają wszystkich sąsiadów ze swojej ulicy i wiodą spokojne, beztroskie życie. Mam nadzieję, że zawitam tam ponownie!

Jeśli spodobał Ci się, drogi czytelniku mój wpis, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku albo obserwowania mnie na Instagramie, gdzie publikuję zdjęcia z podróży i nie tylko!! Pozdrawiam serdecznie!!

Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s