Zabytkowe tramwaje w San Francisco

   Podróżując po świecie i zwiedzając miasta, lubię docierać do miejsc, których panorama na samą myśl kojarzy się z czymś charakterystycznym. Mogą to być czerwone markizy kawiarenek w Paryżu, obrusy w kratę w greckich tawernach, karoce na Starym Rynku w Krakowie, żółte taksówki w Nowym Jorku czy starodawne tramwaje w San Francisco. Stare tramwaje zaraz po moście Golden Gate są pierwszą rzeczą, o której myślę w kontekście tego pięknego miasta. Takie tramwaje dostarczają mi estetycznych i turystycznych wrażeń, gdy spotykam je również w innych miejscach na świecie, jak na przykład w Mediolanie czy Poznaniu. Przyjemnie jest przechadzać się ulicami polskich miast i napotykać się na aranżowane w nich kawiarenki lub podpatrywać odbywające się w nich imprezy. Nie są one jednak wykorzystywane do komunikacji zbiorowej, tak jak w San Francisco.

   Będąc w ostatnim miesiącu, w Kalifornii, zwiedzając tamtejsze miasta, tak jak każdego przeciętnego turystę, przyciągnął mnie gwar i radosny widok kolorowych tramwajów w San Francisco. Przejazd takim tramwajem to nie lada frajda, a sam widok wyłaniających się co chwilę starych, zabytkowych tramwajów, nadjeżdżających z naprzeciwka, czy podjeżdżających pod stromą górę, wydających specyficzne, głośne dźwięki oraz wiozących machających rękoma turystów, to prawdziwa uczta dla oka. Radość, wolność, wielokulturowość i kolory San Francisco, sprawiają, że tamtejsze tramwaje pięknie wpisują się w charakter tego miasta, nadając mu sielski i wyjątkowy wymiar.

  Historia tamtejszych tramwajów sięga końca XIX wieku, gdy pierwsza stała linia została uruchomiona w 1873 roku. Do końca tamtego wieku powstało wiele kolejnych linii, które pokryły niemal wszystkie dzielnice miasta. W 1906 roku San Francisco nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, które wraz z powstałym w następstwie pożarem zniszczyło miasto oraz prawie całą sieć tramwajów linowych. W kolejnych latach linie tramwajowe ulegały powolnej likwidacji i reorganizacji z powodu strat. W latach sześćdziesiątych XX wieku tramwaj linowy został uznany w Stanach Zjednoczonych za ruchomy, historyczny obiekt zabytkowy. Na początku lat osiemdziesiątych, pozostały system tramwajów linowych został poddany unowocześnieniu i reorganizacji. W zmodernizowanej formie oddano go ponownie do użytku mieszkańców i w takiej postaci działa do dzisiaj. System zabytkowych tramwajów linowych w San Francisco składa się obecnie z trzech linii tj. linia California Street, Powell-Mason oraz Powell-Hyde. Jeśli chcecie dojechać to ścisłego centrum miasta, czyli placu Union Square, to wybierzcie ostatnią linię, która zaczyna swój bieg od ulic Powell Street i Market Street, skręcając następnie w Russian Hill, kończąc swój bieg na placu Ghiradelli Square.

   Bilet w jedną stronę kosztuje około piętnastu dolarów. Najlepiej wybrać się na przejażdżkę z samego rana, kiedy kolejka czekających turystów jest jeszcze niewielka. Przejazd trwa około dwudziestu minut, w trakcie którego motorniczy zatrzymuje się na szczytach wzgórz, spośród których roztacza się piękna panorama miasta, a także zabiera lokalnych mieszkańców i co ciekawe o żadnym sprawdzaniu biletów nie ma mowy. Być może w tym kolorowym i wesołym mieście, gdzie panuje luźna i swobodna atmosfera, podrzucanie mieszkańców z jednego pagórka na drugi traktowane jako forma uprzejmości:):) W San Francisco mieści się również Muzeum Tramwaju Linowego, gdzie można zaczerpnąć informacji na temat ich historii, podziwiać stare eksponaty, nawet te z końca XIX wieku, pooglądać historyczne fotografie oraz zobaczyć z bliska jak działa cały system tego rodzaju środka transportu.

   Tak jak już pisałam, wybierzcie się na przejażdżkę rano, kiedy miasto dopiero nabiera turystycznego rozpędu, bo inaczej czeka was długie stanie w kolejce. Próbując dotrzeć około godziny trzynastej z centrum do hotelu, widząc kilkudziesięciometrową kolejkę, postanowiłam wybrać opcję spacerową, co oczywiście miało swoje plusy. Poczułam prawdziwego ducha San Francisco, podchodząc nieustannie pod górkę oraz schodząc w dół, mijając kolejne kolorowe ulice Chinatown. Dzięki temu mogłam  z bliska podziwiać wyjątkową architekturę i przepiękne widoki na Bay Bridge i zatokę.

Kilka fotografii:

IMG_3591.JPG

IMG_3600.JPG

IMG_3537

IMG_3596.JPG

IMG_3544.JPG

IMG_3587.JPG

IMG_3563.JPG

Jeśli spodobał Ci się, drogi czytelniku mój wpis, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku albo obserwowania mnie na Instagramie, gdzie publikuję zdjęcia z podróży i nie tylko!! Pozdrawiam serdecznie!!

Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

Zapisz


5 myśli w temacie “Zabytkowe tramwaje w San Francisco

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s