Towns by Lake Garda

   As I wrote in one of my previous posts, one of my favorite thing to do when travelling is admiring  architecture. When I go to Mediterranean areas, all I want to do is wandering around small towns, villages, eating local dishes with a glass of wine, going to markets offering cheese, wine, olive oil, pastries and fruits.

   The Mediterranean Sea’s countries  are full of picturesque, cosy, little towns, but there is probably not other country like Italy, where you may find places like these everywhere. I love to admire its colorful facades, shutters and pots of flowers.

   Every time I go to Italy I am astonished with its heritage and natural landscape beauty. I go to Italy not to lay on the beach, but to experience the richness of regions, such as Lake Garda, as I had a chance this spring.

   The most beautiful town of Lake Garda is Salò, which is situated on its left side, with its long promenade, cafes, art shops and some historic landmarks. You can take pleasure sitting  outside cafe, having a morning cup of cappuccino or espresso, admiring early sunbeams coming from the opposite lake side. There is also another beautiful town called Sirmione, which is situated on the south. Sirmione is famous for its castle. If you are looking for the most exclusive hotels, Sirmione seems to a right option. It is obviously beautiful but crowded, so if you prefer calmer places, go to the right lake side.

   I certainly enjoyed the most, the right side of the lake, where you can travel by car from little town to another one for no longer than ten minutes. My favorite one is probably Garda where you will find many hidden in trees’ shadows restaurants and the best ice-cream shops with enormous variety of flavors. The yogurt and peach one, was probably the best I have ever had. Don’t forget to order a refreshing aperol spritz. This local drink with its orange color sparkles in the beams of sun almost on every table all day long. Similar atmosphere as in Garda, you will find in Bardolino and Lazise. In the last one I was lucky to come across a local market, where I tried some local products such as olives, prosciutto crudo and a real white truffle for the first time in my life. I don’t know if it is worth its price, but undeniably the taste is divine.

   If you decide to go to the Monte Baldo, a town of Malcesine, which is situated underneath the mountain has something to offer. And finally the smallest but very charming, the one where I had my accommodation, which is Torri del  Benaco. Every evening I used to go there to a small marina for a walk, where I was sitting  on a bench, admiring the sunset and looking at young couples having their wedding photo shoot session. One of the greatest thing in Torri is a wooden deck coming to the lake with some cosy restaurants. If you want to have unforgettable date, with a beautiful view at the sunset, with excellent local wine, fine prosciutto crudo e melone, and the best  vitello tonnato, don’t hesitate and book a table.

   Choosing Torri del Benaco to stay was the best choice, because there are nice, picturesque towns nearby, as well as some wineries, bike routes, proximity to Monte Baldo and quite short distance to Verona. What I will remember from this trip will be beautiful small towns, tiny marinas with fabulously colorful boats, aperol drink, and the best starters I have eaten in Italy so far as prosciutto e melone, bruschetta, and caprese salad.

                       I miss Lake Garda already, thinking what to do to visit it again!!!

   Tak jak pisałam w jednym z moich wcześniejszych postów, kiedy podróżuję najbardziej lubię podziwiać architekturę. Wybierając się nad Morze Śródziemne, wszystko czego pragnę, to wałęsać się po małych miasteczkach, wioskach, próbować lokalnych dań, popijając lampką wina, przechadzać się po straganach, oferujących sery, wino, oliwę, ciastka i owoce.

   Kraje położone nad Morzem Śródziemnym są pełne malowniczych, przytulnych miast, ale chyba nie ma drugiego takiego państwa jak Włochy, gdzie tego typu miejsca można odnaleźć prawie wszędzie. Uwielbiam oglądać kolorowe fasady tamtejszych, mało miasteczkowych budynków, okiennice i donice pełne kwiatów.

   Za każdym razem kiedy wybieram się do Włoch, jestem zachwycona ich dziedzictwem i naturalnym pięknem krajobrazu. Jeżdżę do Włoch nie po to, aby leżeć na plaży, ale żeby cieszyć się bogactwem ich regionów, takich jak jezioro Garda, gdzie udałam się tej wiosny.

   Najpiękniejszym miastem nad jeziorem Garda jest Salò, które położone jest po jego lewej stronie. Znajduje się tam długa promenada, kawiarenki, sklepy z rękodziełem i obiekty historyczne. Można się tam relaksować, siedząc na zewnątrz kafejki, popijając poranne cappuccino lub espresso, podziwiając wczesne promienie słońca, dochodzące z przeciwnej strony jeziora. Na południu jeziora Garda położone jest również inne równie piękne miasto Sirmione. Sirmione jest znane z uroczego zamku, gdzie podążają grupy wycieczek. Jeśli szukacie najbardziej ekskluzywnych hoteli nad jeziorem, to Sirmione wydaje się być jak najwłaściwszym wyborem. Miasto jest oczywiście przepiękne, ale jak dla mnie nieco zatłoczone, więc jeśli preferujecie spokojniejsze miejsca, to wybierzcie się na wschodnią stronę jeziora.

   Z pewnością najbardziej podobała mi się prawa strona jeziora, gdzie można podróżować z jednego małego miasteczka do następnego w czasie nie dłuższym jak dziesięć minut. Moim ulubionym miastem jest chyba Garda, gdzie znajdziecie wiele ukrytych w cieniu drzew restauracji i najlepsze lodziarnie z ogromnym wyborem smaków. Smak jogurtowo brzoskwiniowy był najlepszy, jaki miałam do tej pory okazję spróbować. Koniecznie nie zapomnijcie skosztować odświeżającego aperolu. Ten lokalny drink o charakterystycznym, mocno pomarańczowym kolorze połyskuje w promieniach słońca, w lokalnych restauracjach prawie na każdym stoliku przez cały dzień. Podobną atmosferę jak w Gardzie można odnaleźć w Bardolino i Lazise. W tym ostatnim mieście miałam szczęście natknąć się na miejscowy market, gdzie próbowałam tamtejszych specjałów takich jak oliwki, szynka prosciutto crudo i prawdziwa biała trufla. Tą ostatnią skosztowałam po raz pierwszy w życiu. Nie wiem, czy jest warta swej ceny, ale smak był prawdziwie boski.

   Jeśli zdecydujecie wybrać się na Monte Baldo, to koniecznie zajrzyjcie do miasteczka Malcesine, które położone jest u podnóża góry. I wreszcie najmniejsza ale bardzo urocza, miejscowość, gdzie mieszkałam, czyli Torri del Benaco. Każdego wieczora przychodziłam do tamtejszej mariny na spacer, gdzie siadałam na ławce, podziwiałam zachód słońca i patrzyłam na nowożeńców, którzy przychodzili na ślubne sesje fotograficzne. Jak dla mnie najfajniejszą rzeczą w Torri del Benaco jest długi, wychodzący do jeziora, drewniany taras, gdzie wystawione są stoliki klimatycznych restauracji. Jeśli macie ochotę na niezapomnianą randkę, przy pięknym zachodzie słońca, z doskonałym miejscowym winem, wyśmienitym prosciutto crudo z melonem, najlepszym vitello tonato, nie wahajcie się i koniecznie zamówcie tam stolik.

   Wybór Torri del Benaco jako miejsca mojego zamieszkania był bardzo dobrą decyzją, ponieważ w pobliżu znajduje się wiele, malowniczych miasteczek. Są tam blisko winnice, szlaki rowerowe, Monte Baldo i całkiem niedaleka odległość do Werony. To co zapamiętam z mojej podróży  w te okolice, to z pewnością przepiękne, małe miasta, mariny z bajecznie kolorowymi łódkami, aperol drink:):):) i najlepsze włoskie przystawki, jakie kiedykolwiek jadłam we Włoszech, jak prosciutto z melonem, bruschetta i sałatka caprese.

Tęsknię za jeziorem Garda już teraz, myślę co tu wykombinować, aby zawitać tam  ponownie!!!

IMG_2305.JPGLake Garda, view from the hill
IMG_2599.JPGGarda
IMG_2605.JPGGarda
IMG_2607.JPGGarda
IMG_2525.JPGGarda
IMG_2529.JPGTorri del Benaco
IMG_2664.JPGTorri del Benaco
IMG_2667.JPGTorri del Benaco
IMG_2301.JPGTorri del Benaco
IMG_2679.JPGTorri del Benaco
IMG_2339.JPGSalò
IMG_2348.JPGSalò
IMG_2375.JPGSalò
IMG_2588.JPGLazise
IMG_2582.JPGLazise
IMG_2595.JPGLazise

Zdjęcia oznaczone moim logo zostały zrobione przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


7 myśli w temacie “Towns by Lake Garda

  1. Włochy mają dla mnie szczególne znaczenie, bo obróciły moje przyszłe-obecne życie do góry nogami. To po ich odwiedzeniu wiele lat temu, pokochałam podróże i podporządkowałam im całe moje życie. Nad Jez. Garda nie byłam, ale po zdjęciach widzę ile straciłam. Jedno jest pewne, na pewno znajdzie się na mojej trasie, kiedy tylko wrócę do Włoch. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s