Dom nad morzem w stylu Hamptons

   Kto nie chciałby być w posiadaniu domu nad morzem? Ja na pewno, bo uwielbiam klimat morza, rześkie, czyste powietrze i panującą tam, poza sezonem turystycznym beztroskę. Marzy mi się mały, drewniany, malowany na biało domek, urządzony bez zadęcia, lecz komfortowo i  spójnie, tak aby chciało się w nim wypoczywać bez końca. Byłaby to moja przystań, do której można by uciekać, zostawiając za sobą wszystko w mieście.

   Mimo, że na świecie można odnaleźć wiele stylów, w których powstają domy nad morzem, jednym z bardziej popularnych i odzwierciedlanych  jest styl Hamptons. Moim zdaniem, w tamtejszej scenerii luksusowych rezydencji Hamptons, najlepiej prezentują się domy, które pasują do widoku za oknem. Najpiękniej wyglądają domy, których barwy elewacji nawiązują do kolorów otaczającej przyrody. Wydaje mi się, że domy powstające nad morzem, odnoszą pełen sukces, wówczas gdy ich projekt przemyślany jest tak, aby dom w swoim wyglądzie czerpał jak najwięcej z natury oraz wpasowywał się do warunków otaczającego środowiska.

Oto kilka przykładów:

BH 14

BH 15

BH 7

16

   Często domy te powstają z drewna, posiadają również drewniane tarasy, aby stworzyć poczucie ciągłości i spójności. Bardzo dużą popularnością cieszą się również domy powstające nad morzem w krajach skandynawskich, które często budowane są z desek szalunkowych. Domy nadmorskie są przez mieszkańców Skandynawii często malowane w naturalnej, chłodnej, bladej kolorystyce, co wpasowuje się w klimat otaczającej przyrody i warunków atmosferycznych. Tego typu budownictwo ukształtowało się w Skandynawii setki lat temu. Zaczęło ono również odgrywać istotą rolę w kreowaniu architektury Nowego Świata, dzięki europejskim osadnikom, którzy przywieźli ze sobą na początku XVII wieku, do wybrzeży Ameryki Północnej, tradycyjne metody tworzenia konstrukcji domów z bali. Po dziś dzień, domy powstające w Skandynawii jak i w USA, budowane z drewnianych bali, są bardziej popularne od tych wznoszonych z cegły i betonu.

   Nadmorskie domy również w innych częściach świata są budowane z użyciem lokalnych surowców, na przykład wapienia czy granitu. Te, które powstają nad Morzem Śródziemnym, bardzo często charakteryzują marmurowe podłogi, małe drzwi oraz okna wyposażone w drewniane okiennice. Wszystko to ma sprawić, żeby w tamtejszym gorącym klimacie, wnętrza były chłodne i zaciemnione. Również domy na Karaibach, spośród których wiele wzoruje się na XVIII wiecznym nurcie neoklasycystycznym, wyposażane są bardzo często w shuttersy  oraz okna w poddaszach, co spełnia potrzebę ochrony przed gorącym, wyspiarskim powietrzem i dużą wilgotnością.

Przykład miłej dla oka okiennicy:

BH 3

   Mimo różnych architektonicznych stylów, cechą wspólną jest to, że większość domów nad morzem powstaje tak, aby czerpać jak najwięcej z marynistycznej scenerii. Zatem dominują drzwi przesuwne, okna na poddaszach oraz panoramiczne, dzięki którym można podziwiać świat zewnętrzny, a także balkony, werandy i tarasy, które mają sprzyjać relaksowi. Tworzenie otwartych przestrzeni do codziennego życia jest również istotnym aspektem dizajnu nadmorskiego, stwarzającym poczucie spokoju, luzu i swobody. Często pojawiające się okiennice nadają takim domom wakacyjnej nostalgii, co sprawia, że chce się do nich wracać. Nadmorskie domy przypominają nam ciepłe, wakacyjne, beztroskie dni, przyjemne wieczory, spędzane na tarasie ze smacznym jedzeniem, pysznym koktajlem oraz w doborowym towarzystwie. Chciałoby się mieć taki domek, aby wakacyjny luz można było dawkować sobie jak najczęściej. Oby wakacje przyszły jak najszybciej:):)

BH 9

BH 8

19

BH 13

18

13

14

Wszystkie pokazane zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.pinterest.com


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s