Architectural icons of NYC The Flatiron Building

     After sightseeing Grand Central Terminal in New York City, I decided to take the underground and head to Madison Square Park. I wanted to have a coffee and rest in the park for a while at a lunchtime. Going out from the underground station and moving forward, I was astonished to see the Flatiron Building, which I reminded myself to have seen before in a couple of pictures and Godzilla movie. During my trip to NYC, I didn’t have plans to see it. Luckily, it emerged in front of me and I had opportunity to admire its slightly dramatic but at the same time charming look. Maybe I’m wrong cause I don’t know the map of New York City as a New Yorker, but I had the impression that the architecture of nearby area, walking down to the southern Manhattan seems to be more European, being created in earlier times. It made me feel the spirit of old Europe. In this modern Manhattan I was happy to see not only the buildings made mainly of glass, typical of middle and northern Manhattan, which are mostly premises of banks, huge companies etc.

     Flatiron Building is one of the most photographed architectural landmark in New York City. Its characteristic, dramatic look and popularity with photographers and artists made it one of the most recognizable symbols of NYC. This ground-breaking building was designed by Chicago architect Daniel Burnham and built in 1902. It was supposed to fill unusual, the wedge-shaped property located at the junction of Fifth Avenue and Broadway. The property was bought in 1899 by two brothers who made their fortune in the mines of the West. In the beginning, there were plans to create a new business district in NYC, north of the current hub of Wall Street. It was not as it is often believed to be the tallest building in New York City at this time, which was the Park Row Building built a couple of years earlier. But its distinctive triangular shape and prominent location made it one of New York City’s most famous and stunning landmarks, featured on postcards, paintings and photographs. The neighborhood around, it is called the Flatiron District, named after its signature skyscraper. Early critics to the building claimed that the combination of triangular shape and height would cause the building to collapse. Fortunately, it didn’t happen, the building survived over the century and still causes crowds to gather around. For years, the building used to be the headquarters of the Fuller Construction company, which moved out of its premises in 1929. About twenty years ago, the building’s enduring popularity led to the transformation of neighborhood. Nowadays, it is a top destination for restaurants, sightseeing and shoping. Currently, inside the building there are housed publishing businesses and some shops.

     If you go to NYC it is obviously worth going right there to have a look. I also recommend having a cup of coffee, while sitting in the Madison Square Park and feeding squirrels. For those who don’t mind standing in long queues, it is a good idea to have a lunch in the park, cause the hamburgers which are sold in the restaurant located inside are unbearably delicious, heard from somebody to be one of the best in NYC!

2

4

3

SAMSUNG CSC

      Po zwiedzaniu Grand Central Terminal w Nowym Jorku postanowiłam pojechać metrem do Madison Square Park. Miałam ochotę na kawę i wypoczynek w porze lunchu w parku. Wychodząc z metra byłam zaskoczona widząc budynek Flatiron, czyli dosłownie „budynek żelazko”, który jak sobie przypomniałam znałam ze zdjęć oraz filmu Godzilla.W trakcie podróży do Nowego Jorku nie planowałam specjalnie go zobaczyć, na szczęście pojawił się przed moimi oczyma i miałam okazję podziwiać jego lekko dramatyczny ale zarazem czarujący look. Może się mylę, ponieważ nie znam tak dobrze mapy Nowego Jorku, jak mieszkaniec tego miasta, ale miałam wrażenie, że architektura pobliskich okolic, podążając w kierunku południowego Manhattanu, wydaje się być bardziej europejska, powstała tak jakby wcześniej. W tym nowoczesnym świecie miałam szansę podziwiać nie tylko architekturę typową dla środkowego i północnego Manhattanu, nowoczesne budynki stworzone głównie ze szkła, będące siedzibami banków i innych firm.

     Budynek Flatiron jest jednym z bardziej fotografowanych, architektonicznych miejsc, spośród charakterystycznych dla tego miasta. Jego dramatyczny wygląd i popularność wśród fotografów oraz artystów, sprawiła, że jest jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku. Ten oszałamiający budynek został zaprojektowany przez architekta z Chicago Daniela Burnham i wybudowany w 1902 roku. Miał za zadanie wypełnić nietypową, w kształcie klina działkę, zlokalizowaną przy skrzyżowaniu Piątej Aleji i Broadway. Działka została zakupiona w 1899 roku przez dwóch braci, którzy dorobili się fortuny w kopalniach na Zachodzie. Z początku były plany, aby stworzyć nową dzielnicę dla biznesu, na północ od obecnej siedziby Wall Street. Budynek nie był, jak mylnie często się uważa, najwyższym budynkiem w tamtych czasach w Nowym Jorku, którym był budynek Park Row, zbudowany kilka lat wcześniej. Ale jego wyróżniający się trójkątny kształt i nobliwa lokalizacja sprawiła, że stał się jednym z najbardziej popularnych miejsc w Nowym Jorku, uwiecznianych na pocztówkach, obrazach i fotografiach. Okolica dookoła, która nazywa się Dzielnicą Flatiron, zyskała swoją nazwę po swoim firmowym drapaczu chmur. Wcześni krytycy budowli uważali, że połączenie trójkątnego kształtu i jego wysokość spowoduje, że budynek zawali się. Na szczęście nic takiego się nie stało, budynek przetrwał ponad wiek i wciąż sprawia, że ludzie gromadzą się dookoła. Przez lata budynek był siedzibą firmy budowlanej Fuller, która opuściła jego mury w 1929 roku. Około dwadzieścia lat temu nieustająca popularność budynku doprowadziła do transformacji okolicy. W dzisiejszych czasach budynek jest miejscem, które przyciąga do okolicznych restauracji, zwiedzających i chodzących na zakupy. Obecnie, wewnątrz budynku znajdują się firmy wydawnicze oraz kilka sklepów.

     Jeśli wybierasz się do Nowego Jorku warto udać się w tę okolicę, żeby go zobaczyć z bliska. Polecam wypić sobie kawę, siedząc w Madison Square Park oraz karmiąc wiewiórki. Dla tych, którzy nie mają nic przeciwko kolejkom dobrym pomysłem jest zjedzenie lunchu w parku, ponieważ hamburgery, które sprzedają w znajdującej się tam restauracji są niesamowicie pyszne, słyszałam, że jedne z lepszych w Nowym Jorku!

Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s